Jak se leje pryskyřice
Pryskyřice je taková podivuhodná hmota. Tváří se jako že udělá co chcete, když ji namícháte ve správném poměru, ale pak si stejně udělá co ji napadne :D
Asi i proto mě práce s ní baví. Výrobky z pryskyřice, speciálně lité podtácky a jiné kousky kde se mísí průhledné barvy, inkousty a pigmenty tvoří jen částečně člověk. Velký podíl má na výsledku “nálada” pryskyřice. Dobrá, chemici by se mnou nesouhlasili. Ale mě to tak připadá a v šuplíku mám plno testovacích odlitků, kdy Madam Pryskyřice neměla zrovna náladu se lít, natož mísit s nějakým podřadným alkoholovým inkoustem.
Každopádně pryskyřice je hustá jako med a aby ztvrdla, musí se smíchat s tvrdidlem v přesném poměru. Na to se ideálně používá digitální váha. Po odměření správného poměru, se obě složky musí opatrně zamíchat. Opatrně proto, že mícháním vznikají nežádoucí bublinky. Některé se samy dostanou na hladinu a ostatní co zůstanou těsně pod hladinou se přejedou lehce plamenem a ten je vytáhne. Pak se rozdělí do kelímků a přidávají se průhledné barvy, neprůhledné pigmenty, alkoholové inkousty a nebo třeba kousky slídy, tenké plátky kovu atd. Technik je mnoho. Litím přes sebe se docílí krásných efektů. Je třeba ale spoustu zkušebních vzorků, aby se vyladilo jak která barva reaguje. Také různá hustota pryskyřic má specifické vlastnosti a reaguje s barvami jinak.
Do pryskyřice se dají zalít třeba sušené květy, dřevo, mušle apod.