Jak vznikají vinutky

 

Na rozdíl od strojově vyráběných korálků, sekaných ze skleněných trubiček, nebo mačkaných do forem, jsou vinuté perly neboli “vinutky” ručně vyráběné, jedna po druhé. Vznikají roztavením skleněných tyček na sklářském kahanu při teplotě 800 až 1300 stupňů podle použitého kahanu a druhu skla.

 

skleněné-tyčky

 

Skleněná tyčka se zahřeje nad plamenem až sklo začne téct a navine se na nerezový drát. Průměr drátu určuje velikost dírky korálku. Aby se sklo z drátu po vychladnutí dalo sundat, namočí se před tím drát do oddělovací hmoty z kaolínu a vody. 

 

 tavení skla

 

Vinutku je třeba udržovat v plameni. Rychlé zchladnutí by znamenalo prasknutí vinutky a naopak při příliš vysoké teplotě se sklo “vaří” a tvoří se pukající bublinky nebo se rozteče víc, než je žádoucí. Neustálé otáčení drátu zajistí rovnoměrné rozlití skla, aby byl korálek symetrický.

Vinutka se může různě zdobit dalšími vrstvami  skla a více či méně tavit. Vznikají tím krásné vzory.

 

Když je korálek hotový, musí pomalu vychladnout. Na to se používá ochlazovací pec, kde se teplota postupně snižuje a nebo se korálek na drátu zapíchne do nádoby s perlitem. Ten zajistí u menších korálků dostatečnou izolaci a tedy pomalé ochlazování. 

Po sundání korálku z drátu zůstane v dírce zbytek kaolínu. Tím se také pozná správná ručně vyráběná vinutka.

 

vychlazené vinutky

 

Vinutky mají tedy charakteristickou “kaolínovou “ dírku a na povrchu jsou hladké a lesklé. Pomocí různých mačkacích forem ale mohou získat další tvary. Nebo se kyselinou docílí matného vzhledu.

 

Každopádně tvoření vinutek je nádherný téměř alchymistický proces.

 

 

Taky můžete přímo nakouknout do dílny :)

Rám na fotky kopie

 

vinuté-perly