Kdo je Katoo Design?

Já 2 kulaté
 

Ahoj,

jmenuju se Katka Němcová a vítám Vás v mé autorské dílně. 

Značka Katoo Design vznikla v lednu 2022. Tedy vznikl název a konečná podoba loga. Ale nápad vyrábět autorské šperky jsem dostala už někdy před 15 lety a to proto, že jsem chtěla nosit originální šperky, ale nikde jsem takové nenašla. Nezbývalo, než si je vyrobit.

 

Začala jsem tehdy u cínových šperků s polodrahokamy ale pak jsem objevila kouzlo vinutých perel. Nakoupila jsem sklářský kahan a spoustu skleněných tyček a žasla nad krásou tekoucího skla. Na vinuté perly se musí s láskou a lehkostí, jeden chybný krok a korálek praskne nebo se sleje nežádoucím směrem. Byla to ale výzva a kouzlo objevování. Moc informací ohledně vinutí tenkrát na internetu nebylo. Ale podařilo se mi kontaktovat některé šikovné skláře a získala jsem od nich cenné rady a vyřešili jsme několik postupů, takže se dařilo vytvářet stále hezčí vinutky. 

vinnutky kdotocoto

Zde je odkaz jak vznikají vinutky krok za krokem.

 

Od té doby jsem vyrobila mnoho šperků, které jsou nyní u mých přátel a jejich nejbližších ale nejvíc šperků nosí moje máma :) Před pár lety jsem se odstěhovala z Prahy na venkov a v novém místě teprve buduji dílnu mých snů. Ale ani nedostatek místa mě neodradil od tvoření. Asi před rokem jsem objevila litou pryskyřici a rozšířily se mi obzory ve výrobě šperků a dalších možnostech tvoření. Pryskyřice mě nadchla hlavně v její schopnosti “tvořit se sama”. Obzvlášť když se míchá více barev a pigmentů, alkoholových inkoustů a dalších příměsí. Konečný výsledek je vždy překvapení. Také je zde mnoho technik a stále je co objevovat.

Pryskyřice kdotocoto 

 

Zde je odkaz jak vznikají šperky z pryskyřice. ( již brzy :)

 

U některých šperků používám korálky dovezené z Ghany. Zaujaly mne svým jakoby “přírodním” nepravidelným matným povrchem, charakteristickým právě metodou výroby. Korálky se tvoří ze skleněné drtě, která se sype do hliněných forem. Následně je forma s korálky vypalovaná v peci. Je to docela pracný proces. Ale výsledek je zcela originální a jedinečný. Není možné takové korálky vyrobit klasickým vinutím jelikož povrch klasických vinutek je hladký a pravidelný. Šperk z recyklovaných korálků dostává krásný nádech patiny.

skleněné korálky z ghany

Postup výrovy recyklovaných korálků z Ghany najdete zde.

 

Když tvořím, nevnímám čas, hlad ani žízeň a jsem vtažená do tvůrčího procesu. Baví mě vyrábět šperky neobvyklé, co mají hloubku a ducha. Chci aby se šperk také dobře nosil, byl příjemný a aby se dobře zapínal. Protože mám ráda originalitu, snažím se vyrábět šperky, na kterých je vidět ruční práce. Každý šperk z dílny Katoo Design je můj originální autorský produkt. Obvykle není možné vyrobit duplikát šperku. A není to ani můj záměr. Chci tímto zachovat originalitu šperků. Pokud ale zatoužíte například po jiné barvě než v jaké je šperk vyroben, můžeme se domluvit na výrobě a zakázku.